وبلاگ

جابجایی صحیح گیاهان در اسباب کشی

جابجایی صحیح گیاهان در اسباب کشی

فضای سبز و عطر گل و گیاهان همواره برای انسان سرشار از  آرامش، لذت و شادی بوده است. بهترین مکان ها برای گذران اوقات فراغت و تفریح و گردش، از نظر اکثر انسان ها مکان هی سرسبز و پوشیده از گیاهان و درختان است زیرا که وجود فضای سبز و درختان می تواند محیط زیست را در چشم اندازها فرحناک جلوه دهد و موجب افزایش عمر انسان شود.

علاوه بر رنگ و رایحه خوش گیاهان که باعث سرور میشود، شاخ و برگ درختان و گیاهان گرد و غبار هوا را جذب می کند و آلودگی هوا را کاهش می دهد. به همین علت است که اکثر انسان ها دوستدار گیاهان بوده  و ترجیح میدهند در محیط زندگی خود نیز از آنها نگهداری کرده و منزل و حتی شرکت و دفاتر خود را به وسیله گیاهان بیارایند.

موضوعی که در این مقاله قرار است راجع به آن صحبت شود مرتبط با جابجایی گیاهان به هنگام اسباب کشی است.

گیاهان آپارتمانی در اسباب کشی

یکی از حساس ترین و ظریف ترین مراحل و فرایند اسباب کشی ها، جابجایی گل و گیاهان است. گل و گیاهان از هر نوعی که هستند به همراه گلدان هایشان از هر جنسی که باشند، نیازمند توجه و دقت زیادی به هنگام جابجایی و اسباب کشی هستند چون به راحتی میتوانند دچار آسیب و شکستگی شوند. گیاهان را نمیتوان مانند لباس ها در چمدان ها قرار داد یا مانند ظروف، به دور آنها سلفون پیچید و در کارتن ها بسته بندیشان کرد! هر گیاه با توجه به نوع و ظرفیتش باید بسته بندی و حمل شود. نکته ایکه همواره باید بخاطر سپرد، صحیح و سالم ماندن خود گیاه و همچنین گلدان آنها است.

اگر شما هم در منزل و یا شرکت خود از گیاهان استفاده میکنید و به زودی قصد اسباب کشی دارید، حتما ادامه مطلب را مطالعه کرده و نکات زیر را بخاطر بسپارید.

نحوه صحیح حمل و نقل گل و گیاه

بهتر است قبل از اسباب کشی شرایط و فضای محیط جدیدی که قصد اسباب کشی به آنجا را دارید، در نظر بگیرید. آیا محیط جدید مانند محیط فعلی شما فضای کافی را برای نگهداری از گیاهان شما دارد؟ شرایط نوری و تهویه مناسب برای گیاهان شما وجود دارد؟ اگر بررسی کردید و متوجه شدید که فضای کافی برای نگهداری از تمام گیاهان خود ندارید، میتوانید برخی از آنها را به دوستان خود یا همسایگان قدیمی خود هدیه دهید و یا اگر حس کرید در مکان جدید، فضای بیشتر و بهتری برای نگهداری گیاهان خود دارید و حتی قصد دارید گیاهان جدیدی را به مجموعه خود اضافه کنید، بهتر است این کار را زمانی که در مکان جدید مستقر شدید انجام دهید و حتی میتوانید به راحتی گیاهان جدید را به صورت آنلاین سفارش دهید تا آنها را به خانه یا شرکت جدید شما بیاورند.

حمل و نقل گیاهان در اسباب کشی
حمل و نقل گیاهان در اسباب کشی

گیاهان خود را قبل از جابجایی آماده کنید. شاخ و برگ آنها را مرتب کرده و آنها را هرس کنید. گیاهان مرده و خشک شده خود را که نمیتوانید ترمیم کنید، از دیگر گیاهان خود جدا کرده و با خود به مکان جدید نبرید. اینکار فقط باعث حمل و نقل بیهوده است. اگر گیاه شما ساقه بلندی دارد، آن را به یک میله یا چوب ایستاده که در درون خاک گیاه قرار میدهید، بند کنید تا نشکند و تا نشود و اگر گیاهتان چندین ساقه بلند دارد، به طوری که آسیب نبیند، ساقه ها را نزدیک هم بیاورید و دور آنها را با بندی ببندید تا از هم باز نشوند و به اطراف پراکنده نشوند و آسیب نبینند.

گلدان های بزرگ و گلدان های کوچک گل و گیاهان خود را از هم تفکیک کنید. میتوانید گلدان های کوچک گل و گیاهان خود را درون کارتن های بسته بندی قرار بدهید (به گونه ای که فضای خالی بین آنها را با روزنامه باطله یا پارچه پر کنید تا جابجا نشوند) و در صورتی که مطمئن هستید چیزی روی کارتن قرار نمیگیرد یا خطری داخل گلدان را تهدید نمیکند، روی کارتن را باز بگذارید. یا میتوانید از بسته بندی کامل کارتن اطمینان حاصل نموده و در عوض سوراخ هایی جهت تهویه هوا روی کارتن ایجاد کنید. گلدان های بزرگتر را یا بصورت تکی در کارتن های بسته بندی بزرگ قرار بدهید یا در جای امنی در خودروهای باربری قرار بدهید، بطوری که مطمئن باشید چیزی روی آنها نمی افتد. اگر تعداد گلدان های شما کم هست، میتوانید آنها را با خودروی شخصی باربری کنید فقط توجه داشته باشید که با سرعت مناسبی رانندگی کنید.

مدت زمان و شرایط باربری خود را بسنجید. مثلا اگر باربری برون شهری دارید و زمان باربری شما تا مقصد بعدی تقریبا زیاد است، در امکان وجود ساعاتی را برای باربری درنظر بگیرید که گیاهان مدت زمان زیادی را در گرمای شدید تحمل نکنند و فراموش نکنید اگر زمان آبیاری آنها فرا رسیده بود، خودروی باربری را متوقف کرده و آنها را آبیاری کنید. به این منظور از قبل اطمینان حاصل کنید که گل و گیاهان در شرایط قابل دسترسی درون خودروهای باربری قرار گرفته باشند و آبیاری آنها، باعث خیس شدن دیگر وسایل نشود.

– اگر حدودا 2 ساعت قبل از اسباب کشی، گیاهان خود را آبیاری کنید (آبیاری در حدی که گیاه شما احتیاج دارد، به آبیاری با زیاده روی) به حدی که گیاه خاک مرطوبی داشته باشد، کافی است. اگر تایم اسباب کشی شما خیلی طولانی بود و باز هم گیاهان نیاز به آبیاری داشتند، دوباره آنها را آبیاری کنید. این عمل در رابطه با هرگیاهی میتواند متفاوت باشد.

– گیاهان داخل جعبه را با احتیاط حمل کنید و هنگامی که به مقصد رسیدید، آنها را با احتیاط خارج کنید. مراقب باشید که گلدان از دستتان نیوفتد و گلتان آسیبی نبیند. هنگام حمل گیاهانی که داخل جعبه و کارتن های بسته بندی هستند ، آنها را با یک دست از زیر آنها (قسمتی که سنگین ترین وزن گیاه روی دستتان احساس شود) و یک دست روی جعبه به منظور کنترل آن، بگیرید. در صورت لزوم میتوانید یادداشت هایی مانند “گل و گیاه” ، “با احتیاط حمل شود” و… روی جعبه و کارتن های بسته بندی خود هم اضافه کنید.

حمل و نقل گیاهان
حمل و نقل گیاهان

آب و نور گیاهان خود را کنترل کنید! بعضی ها فکر میکنند بعد از جابجایی به علت اینکه گیاه برای مدتی بدور از آب و نور کافی بوده است بهتر است بری جبران این کمبود، گیاه را در محیط پرنور قراره داده و با آب فراوان آبیاری کنند! اما این کار بسیار اشتباه است! آبیاری بیش از اندازه یا کمتر از اندازه لازم (برای هر گیاهی میتواند این مقدار متفاوت باشد) میوتاند به گیاه آسیب بزند! اگر از این اطمینان دارید که سر فرصت مناسب، به اندازه کافی گیاه را آبیاری کرده اید و خاک گیاهتان نم دار است، دیگر نیازی به آبیاری مجدد و افراطی نیست. همچنین بهتر است بلافاصله گیاه در شرایط پرنور قرار نگیرد بلکه کم کم با افزایش نور محیط به محیط عادت کند.

– توجه داشته باشید که گل و گیاهان، اخر از همه وسایل وارد خودروهای باربری شوند تا در جای مناسبی نسبت به بقیه وسایل قرار بگیرند. همچنین بعد از رسیدن به مقصد نیز اطمینان حاصل کنید که گل و گیاهان زودتر از بقیه لوازم از خودروهای باربری خارج شوند.

– اگر بعد از جابجایی متوجه شدید که از خاک گلدان ها کم شده و خاکشان بهم ریخته، کافی است تا خاک گلدان ها را تمدید کنید.

اگر قصد اسباب کشی دارید پیشنهاد میشود این مطالب را نیز مطالعه کنید: 7 نکته طلایی برای اسباب کشی آسان ، 10 اشتباه وحشتناک در اسباب کشی

5/5 - (2 امتیاز)

6 نظر در “جابجایی صحیح گیاهان در اسباب کشی

 1. مهسا ملکی گفت:

  سلام مفید بود ممنون.

 2. یدالله طباطبائی گفت:

  آیا شما به ترتیب و تعهد در تحویل بار پایبند هستید؟

 3. سیدعلی نامور گفت:

  آیا شما قابلیت حمل بارهای پرهزینه و ارزشمند را دارید؟

 4. روح الله سلیمی گفت:

  آیا خدمات باربری اضافی مانند بیمه حمل بار نیز ارائه می‌دهید؟

 5. اسماعیل شریف گفت:

  با تشکر از شما برای تمام تلاش‌هایتان در حمل و نقل بار ما.

 6. محمد عزیزی گفت:

  آیا مدت زمان تخصیص داده شده برای تحویل بار را رعایت می‌کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *