وبلاگ

نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی

نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی-min

کتاب ها و مجلات بخشی از لوازم هر خانه ، ادارات و دفاتر بوده و از ارزش زیادی برخوردار هستند. بسته بندی صحیح آنها بسیار مهم است و باید مدنظر قرار بگیرد. این موضوع را به یاد داشته باشید که کتاب ها سنگین هستند و حتی آنهایی که جلد کاغذی دارند نیز میتوانند در مجموع وزن زیادی را ایجاد کنند. مخصوصا که دوست داران واقعی کتاب، ممکن است صدها و حتی هزاران کتاب در قفسه های کتابشان دارشته باشند. قبل از هرچیزی تمام کتاب های خود را یکجا جمع کرده و بررسی کنید که کدوم از آنها را میخواهید با خود به مقصد جدید ببرید؟ از همین ابتدا از بردن کتاب هایی که به آنها نیاز ندارید، به مقصد جدید، جلوگیری کنید.

درست است که دل کندن از کتاب ها واقعا کار دشواری است اما این را درنظر بگیرید که ممکن است بسته بندی کتاب های شما واقعا زیادی سنگین شود و خب این نکته هم قابل ذکر است که یکی از معیارهای دریافت هزینه شرکت های باربری و حمل و نقل، وزن بار شما است. پس این نکته میتواند دلیل خوبی باشد برای اینکه مجموعه کتاب های قابل باربری خود را بر اساس کتاب هایی که میتوان بدون آنها هم زندگی کرد، کاهش بدهید. میتوانید آنهایی را که بهشان نیاز ندارید به دست کسانی که میدانید ممکن است برایشان کاربردی باشد، برسانید. این کار شما یک حرکت فرهنگی نیز بوده و میتوانید باعث خوشحالی شخص یا اشخاصی شوید.

وقتی صحبت از جابجایی کتاب به میان می‌آید، پیروی از روش‌های بکار گرفته شده توسط کتابخانه‌ها، فکر خوبی بنظر می آید! به هرحال بسیاری از آنها هر هفته صدها کتاب را در سراسر کشور بسته‌ بندی و ارسال می‌کنند.


نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی 1-min
نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی/ تجهیزات

تجهیزات و ابزارها:

کارتن های بسته بندی محکم

کاغذ بسته بندی

نایلون حباب دار یا ضدضربه

نوارچسب

ماژیک


روش کار:

1.تعداد مجموعه کتاب خود را کاهش بدهید

نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی 2-min
نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی/ مرحله اول

اگر مسافت زیادی برای جا به جایی و اسباب کشی دارید و با یک شرکت باربری برای اسباب کشی هماهنگ کرده اید و میدانید که ممکن است هزینه های سنگینی بپردازید، پس بهتر است قبل از اسباب کشی و بسته بندی، بررسی کنید که چه چیزهایی را میخواهید با خود ببرید و چه چیزهایی را قرار نیست به مقصد جدید باربری کنید. از طرفی کتاب های جلد سخت (کالینگور) سنگین هستند و کتاب های جلد نازک (شمیزی) نیز ممکن است گران باشند. اکنون زمان بسیار خوبی برای این است که کتاب های خودرا به دو دسته تقسیم کنید. کتاب هایی که بعید است دوباره خوانده شوند را بررسی کنید، سپس به دنبال خانه خوبی برای آنها باشید. کتابخانه های عمومی، کتابخانه های مدارس، خرده فروش های کتاب دسته دوم، میتوانند گزینه های خوبی برای تحویل گرفتن این دسته از کتاب های شما باشند. اگر در اطراف خود اشخاصی را دارید که میدانید کتاب دوست هستند، میتوانید برخی از کتاب های خودرا که میدانید ممکن است دوستشان داشته باشند یا برایشان کاربردی باشد، به آنها هدیه بدهید.

2.کارتن های بسته بندی مناسب تهیه کنید

نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی 3-min
نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی/ مرحله دوم

بعد از اینکه تصمیم گرفتید کدام کتاب ها را با خود به مقصد جدید ببرید، حالا باید به فکر تهیه کارتن های بسته بندی مناسب باشید. باید از کارتن هایی محکم با استقامت بالا استفاده کنید. کارتن های شما باید طوری باشد که بتواند وزن کتاب ها را تحمل کند و آنها را از هر نوع آسیب دیدگی، در امان بدارد. اگر از کارتن های بسته بندی دست دوم استفاده میکنید هم اشکالی ندارد. منتها مطمئن شوید که سالم باشند و درونشان تمیز و خشک باشد. پس از بررسی سالم بودن تمامی کارتن ها، حالا باید کف آنها را محکم کنید تا یک وقت کتاب های شما از آن بیرون نریزد. همچنین مقدای نوار بسته بندی یا نوار چسب برای بسته بندی بالا و کف کارتن ها و برچسب یا ماژیک برای یادداشت گذاشتن روی کارتن ها تهیه کنید.

اگر جزو افرادی هستید که در محدوده شهرک اکباتان تهران ساکن هستید و یا قصد اسباب کشی به این محدوده را دارید می توانید از خدمات باربری شهرک اکبانان همسفربار استفاده نمایید.

3.کارتن ها را برای بسته بندی آماده کنید

نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی 4-min
نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی/ مرحله سوم

اگر کارتن های بسته بندی جدیدی خریداری می کنید، ابتدا باید آنها را کنار هم قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که کف آن را با یک لایه چسب بر روی تمام درزها به خوبی ببندید. در جایی که فلپ وسط را می بندید، مطمئن شوید که نوار چسب را کامل از دو طرف جعبه بچسبانید و محکم کنید. اگر از کارتن های دسته دوم یا بازیافتی استفاده می کنید، همیشه قسمت پایین را سه بار بچسبانید تا مطمئن شوید که کارتن، وزن کتاب ها را نگه می دارد.

4.نحوه بسته بندی کتاب های جلد سخت (گالینگور)

نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی 5-min
نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی/ مرحله چهارم

کتاب های جلد سخت را میتوان درست مانند زمانی که آنها را درون قفسه کتاب میچینید، درون کارتن ها قرار بدهید. یعنی کتاب ها را بصورت عموی در کناره های کارتن، مانند ستون فقرات بچینید! کتاب ها را به خوبی جا بیندازید که تکان نخورند اما طوری با زور درون جعبه جا نکنید که هنگام خارج کردنشان، دچار آسیب شوند.  اگر کتاب های جلد سخت شما دارای ارزش زیادی است، میتوانید آنها را قبل از قرار دادن داخل جعبه، درون کاغذهای بسته بندی یا نیلون های حبابدار بپیچید. از طرفی اگر کتاب های جلد سختتان زیاد با ارزش نیست میتوانید آنها را صاف و روی هم بسته بندی کرد. برای حرکت نکردن یا رویهم خم نشدن کتاب ها میتوانید از چیزی مانند یک مقوای سفت یا یک لایه کارتن به عنوان ستون، بین کتاب ها استفاده کنید.

5.بسته بندی کتاب های جلد نازک (شومیز)

نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی 6-min
نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی/ مرحله پنجم

کتاب‌های جلد نازک معمولی را در روی هم به صورت صاف (افقی) درون بسته بندی قرار بدهید. آنها را در ابتدا به گونه‌ ای قرار دهید که لبه‌های کاغذ رو به بالا باشند. بسته بندی آنها با لبه های کاغذ رو به پایین، باعث خم شدن صفحات می شود. شما همچنین می توانید کتاب ها را با استفاده از روش های مختلف در یک کارتن بسته بندی کنید. منتها حواستان جمع باشد که آنها را در زوایای عجیب و غریب بسته بندی نکنید که هنگام درآوردن آنها از درون جعبه، باعث آسیب رساندن به برگه هایشان بشوید. 

6.کارتن های بسته بندی را ایمن کنید

نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی 7-min
نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی/ مرحله ششم

قبل از بستن جعبه، از خرده فوم، خرده کاغذ یا کاغذهای مچاله شده، پوشال یا هرچیزی که به ذهنتان میرسد و میتواند مناسب باشد، برای پر کردن فضاهای باقی مانده بین کتاب ها استفاده کنید. کتاب ها می توانند به راحتی در حین حرکت جابجا شوند و آسیب ببینند. جعبه را با نوار چسب محکم بچسبانید و روی آن برچسب “کتاب‌” بزنید. اگر از کارتن های قدیمی و دسته دوم استفاده مجدد می‌کنید، مطمئن شوید که علامت‌ها و یادداشت های قبلی روی کارتن را خط بزنید تا در مورد اینکه جعبه اکنون چه چیزی را در خود جای می‌دهد سردرگمی به وجود نیاید.

7.کتاب ها را درون خودروهای باربری، بارگیری کنید

نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی 8-min
نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی/ مرحله هفتم

جعبه های کتاب و سایر اقلام سنگین را در کف خودروی باربری خود قرار دهید. جعبه ها را روی هم قرار ندهید مگر اینکه بتوانید به درستی جای آنها را محکم کنید تا نتوانند جابجا یا واژگون شوند. کتاب‌ها سنگین هستند و اگر کارتن ‌ها واژگون شوند، می‌توانند آسیب زیادی به مبلمان یا سایر اقلام شکستنی وارد کنند.

نکاتی برای نگهداری طولانی مدت کتاب

اگر نیاز به نگهداری کتاب برای مدت زمان طولانی دارید، مطمئن شوید که محل نگهداری آن خشک و خنک است. و اگر کتاب های شما ارزش بالایی دارند، ممکن است بخواهید به جای کاغذ بسته بندی برای بسته بندی آنها از کاغذ بدون اسید استفاده کنید. کاغذ بدون اسید به مرور زمان خراب نمی شود و زرد نمی شود. هرگز از روزنامه ها برای بسته بندی کتاب ها استفاده نکنید چون ممکن است در طولانی مدت، جوهر چاچ شده روی روزنامه ها، روی جلد کتاب های شما لک بیاندازد. همچنین قبل از بسته بندی کتاب ها از تمیز بودن سطوح جلد آنها اطمینان حاصل کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

6 نظر در “نحوه بسته بندی کتاب ها هنگام اسباب کشی

 1. مجید خسروی گفت:

  از خدمات شما در حمل بار به خارج از کشور بسیار راضی هستم.

 2. امید غفاری گفت:

  آیا شما خدمات حمل بار داخلی و بین‌المللی در اختیار دارید؟

 3. محسن کریمی گفت:

  با خدمات شما در حمل بار داخلی و خارجی بسیار راضی هستیم.

 4. محمدحسن مختاری گفت:

  آیا مدت زمان تخصیص داده شده برای تحویل بار را رعایت می‌کنید؟

 5. ایمان راستاد گفت:

  آیا شما به تحویل بار در شب‌ها و تعطیلات ادامه می‌دهید؟

 6. مهدی شجاعی گفت:

  آیا شرکت باربری شما خدمات حمل و نقل بین‌المللی ارائه می‌دهد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *